A k t u á l n y   p r e d a j :  

 

  Sezóna plodov ČUČORIEDOK 2023 ukončená. Úrodu ovocia očakávame v mesiacoch júl/august 2024. Aktuálne prebieha predaj SADENÍC ČUČORIEDKY KANADSKEJ.


Sledujte náš FB : Facebook.com/MartinoveSady.sk

ĎAKUJEME všetkým za podporu!

Čučoriedky priamo od pestovateľa

  Ponúkame výhradne čučoriedky vypestované na našom rodinnom sade. Sad sme založili v roku 2019, kedy sme na jeseň posadili do vopred pripravených rašelinových riadkov necelých 2000 sadeníc Čučoriedky kanadskej na približnej výmere 1 Ha. Nakoľko sme sadili 3 ročné sadenice, očakávame prvú skromnú úrodu v lete 2021, no plnú rodivosť až od roku 2023. Rozhodnutie venovať sa pestovaniu tohto jedinečného ovocia je životným poslaním. Životnosť sadu sa odhaduje na 25-30 rokov, no pri priebežnom omladzovaní je v podstate nekonečná. Ľudia začínajú chápať dôležitosť konzumácie lokálneho ovocia a jeho prínos pre zdravie. Nedostatok lokálnych pestovateľov je alarmujúci. Z niekdajšej "záhradky Strednej Európy" je dnes prevažný importér cudzieho ovocia s pochybnou kvalitou a pôvodom. Tento alarmujúci stav sme sa rozhodli riešiť vlastným prínosom a od roku 2019 každým rokom rozširujeme lokálnu ovocinársku produkciu. 

Kde si môžem kúpiť čerstvé čučoriedky?

  Čerstvé čučoriedky si môžete kúpiť priamo u nás na sade bezprostredne po ich zbere. Zber uskutočňujeme výhradne vo vlastnej réžii, čím chránime naše kríky, ale aj garantujeme zber iba plne vyzretých sladkých plodov. Čučoriedky sú rozvážené a zabalené do 100% recyklovateľných obalov a okamžite po zbere zachladené. Chladením sa zachovala ich čerstvosť. Všetky naše sady sú lokalizované v okolí obce Lednické Rovne. Čučoriedkový sad je v jej katastrálnej časti Horenická Hôrka.  Nájsť nás je veľmi jednoduché. V smere od Púchova na Lednické Rovne uvidíte čučoriedkový sad asi 300m pred Horenickou Hôrkou po vašej pravej ruke. V areáli sadu je spevnené parkovisko kde si môžete zaparkovať svoje auto.  Sme malá rodinná firma a tak pred osobnou návštevou je dobré si overiť, či vás bude mať na sade kto obslúžiť. Rovnako odporúčame si ovocie vopred zajednať na uvedených kontaktoch. V zásade je denné množstvo ovocia reálne obmedzené jeho priebežným dozrievaním. Kvalita a čerstvosť je jednoducho obmedzený tovar bez kompromisov :-)

Kedy čučoriedky dozrievajú?

 Všeobecne môžeme veľmi nepresne povedať, že hlavná sezóna je od začiatku júla do konca augusta. Začiatok zberu a jeho koniec je však rok od roka rôzny. Zber je priamo závislý od momentu, kedy začnú prvé plody dozrievať do plnej zrelosti. Začiatok zberu ovplyvňuje počasie, takže niekedy začíname zber o dva týždne skôr, inokedy o dva týždne neskôr... Preto prosím sledujte aktuálne informácie na téjto web stránke a našom Facebook-u. Na sade máme vysadených 6 rôznych odrôd, ktoré dozrievajú postupne. Týmto starým ale osvedčeným spôsobom predlžujeme obdobie zberu a snažíme sa časovo rozložiť dozrievanie a distribúciu čučoriedok na čo najdlhšie obdobie. 

Aké pestujeme odrody?

Duke - Odroda vyšľachtená v USA v roku 1986. Kríky sú vysokého vzrastu s výškou okolo 180 cm. Patrí medzi skoré odrody, dozrieva približne v polovici júla. Jeho plody sú strednej veľkosti ´, ale majú perfektnú chuť. Sú vhodné na priamu konzumáciu i na spracovanie. Je to odolná odrida vhodná pre naše podmienky. Znáša mrazy -24 až -28 °C. Je to prvá odroda s ktorou otvárame sezónu.

Spartan - Mimoriadne atraktívna odroda. Plody má veľmi chutné a šťavnaté. Dozrieva približne koncom júla. Vhodná na priamu konzumáciu, varenie džemov, či omáčok k divine. Úroda môže byť až 6 kg na krík. Táto odroda má zelené lesklé listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú dočervena. Môže dosahovať výšku 100-180 cm. Vyžaduje si pravidelný udržiavací rez, čím sa zabezpečí bohatší výťažok úrody v ďalších rokoch.

Bluecrop - Je cenený pre svoj vysoký výnos, ktorý dosahuje až 9 kg na krík. Rodí približne od konca júla do začiatku septembra. 

Chandler - Samoopelivá odroda. Rodí ovocie približne od 10. augusta až do polovice septembra. Má obrovské plody, najväčšie zo všetkých odrôd. Plody sú sladkokyslej chuti. Výnos na krík je až 7 kg. Mrazuvzdorná do - 34 °C.  Jej ovocie je vhodné na priamu konzumáciu alebo do koláčov. Dorastá medzi 120 až 150 cm. Chandler sa dá pestovať aj vo väčšom črepníku, na balkónoch či terasách. Plody obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus.

Darrow - Kríky dorastajú do výšky 150 - 210 cm, rast je vzpriamený až mierne rozložitý. Patrí medzi neskoršie odrody, začiatok dozrievania je až začiatkom augusta. Plody sú veľmi veľké, jedny z najväčších vôbec. Odroda je atraktívna tiež vynikajúcou chuťou plodov - je to typická dezertná odroda. Odolnosť proti mrazom je -23 až -28 °C .

Elliott – Veľmi neskorá odroda s vysokým výnosom. Dobre sa udržiava aj po zbere, v chlade vydrží dlho čerstvé. Je to posledná odroda ktorou uzatvárame sezónu zberu čučoriedok. Plody sú veľmi chutné a sú tou sladkou bodkou v našom sade.