Výsadba a pestovanie čučoriedky kanadskej (z mojej skúsenosti)

  Na úplný úvod musím poznamenať, že všetky tu uverejnené informácie predstavujú súhrn mojich skúseností s pestovaním. Neznamená to teda, že je to jediný spôsob a že iné spôsoby či zásady nemôžu fungovať. Odporúčam však to, čo sa mi osvedčilo a spôsoby aké sám používam. Či si ich osvojíte nechávam na každom z vás.

Ako ich sadíme?

  Čučoriedka je náročná na pôdne pH, ktoré by malo byť v rozmedzí 3,5-4,5pH. Jedná sa teda o rastlinu vhodnú do kyslej pôdy. Túto kyslosť dosahuje v podstate len čistá rašelina, resp. substráty určené na pestovanie čučoriedok. Použiteľná je aj lesná hrabanka (ja osobne ju neodporúčam kvôli obsahu rôznych plesní a hmyzu), prípadne piliny a drevená štiepka, alebo ich vzájomná kombinácia. V žiadnom prípade nesadíme do bežnej pôdy. Iba ak milujete sadenie natoľko, že si to chcete zopakovať každý rok :-) Pozor si dajte tiež na rašelinové substráty, ktoré majú dodatočne upravované pH na menej kyslé. Tieto rovnako nie sú vhodné a opäť platí, že pH musí byť v rozmedzí 3,5-4,5 pH.

  Jama pre jednu sadenicu by mala mať rozmer aspoň 60x60cm a hĺbku max. 35-40 cm. Ak bude jama širšia, určite to rastline prospeje, väčšia hĺbka je však zbytočná. Boky jamy je vhodné vystlať textíliou (škôlkarská tkaná geotextília, igelit - nie netkanou textíliou, ktorá zhnije behom roka). Po výsadbe je dôležité použiť ako vrchnú vrstvu mulč z pilín resp. kôry, prípadne drevo/štiepky a nahrnúť ju aj k rastline. Prihrnúť ju môžete o 8-10 cm vyššie ako rástla v pôvodnom kvetináči. Ako alternatívu je možné použiť aj veľké kvetináče, najlepšie z plastu, nie terakota ktorá by odoberala vlahu. Kvetináče je možné zakopať do úrovne zeme, prípadne voľne stojace na zimu obaliť proti premŕzaniu, prípadne vysadiť do vyvýšeného záhonu. Čučoriedku polievajte po celý rok, hlavne počas kvetu a dozrievania plodov. Dôležité je polievanie aj cez zimu, pokiaľ je zima suchá - nemrzne a nie je sneh. Nezabúdajte na pravidelné hnojenie hnojivami určenými priamo pre čučoriedky a to po celý rok – pozor - hnojíme najneskôr do augusta . V žiadnom prípade nepoužívame hnojivá s obsahom vápnika (s výnimkou listových) a chlóru. U nás zakúpenú sadenicu už tento rok nehnojíte, začnete až v marci nasledovného roku.

  Pri výsadbe v rade je odstup sadeníc cca 1-1,2m. Čučoriedka vyžaduje slnečné stanovisko, bude rásť aj v tieni, no ovocie nebude také kvalitné a bude ho menej. Čučoriedka znáša mráz až do -34st. no nemá rada mrazivé vetry.

Čo ďalej po výsadbe?

  Na jar (najlepšie v marci) odstrihneš všetky ovísajúce, križujúce a slabé tenké výhonky tesne nad zemou. Každoročne necháte 3-4 najsilnejšie narastené výhonky v minulom roku tak, aby na rastline zostali vždy 3-4 výhony staré 1,2,3 a 4 roky. Správne pestovaná rastlina by mala mať teda cca 12-14 výhonov. Toto je zlaté pravidlo stabilnej úrody.

  Rastlina je odolná voči väčšine bežných škodcov a postreky sa preto takmer nerobia. Rastlina je samoopelivá, ale v prípade, že budete kombinovať aspoň 2 odrody, množstvo ovocia sa zvyšuje.

Kedy očakávať úrodu?

  Každému odporúčam nákup minimálne dvoch odrôd. Áno, čučoriedka je síce samoopelivá a ovocie bude prinášať aj keď budete pestovať len jednu odrodu. No ako pri všetkých samoopelivých druhoch ovocia platí, že ak pestujete spolu viac druhov, budete mať ovocia viac. Sadenica kúpená u nás zakvitne a zarodí už nasledujúci rok, no plná rodivosť je u čučoriedky asi v 8. roku. My predávame výhradne 3 r. sadenice a staršie.  Pri vhodnej starostlivosti je možné dosiahnuť už tretí rok po výsadbe úrodu 3,5-4 kg. 

Ako hnojiť a koľko zavlažovať? 

  Odporúčame používať hnojivá určené pre čučoriedky (kristalon). Je dôležité brať do úvahy, že čistá a neupravená rašelina, do ktorej ste sadili čučoriedky, je bez živín a je sterilná. Hnojenie priamo ovplyvňuje kvalitu a množstvo úrody. Na jar hnojíme komplexným hnojivom s dusíkom a mikroživinami. Dusíkom hnojíme najneskôr do augusta tzn. najneskôr do konca zberu ovocia, fosfor a draslík môžeme používať až do jesene.

  Okrem jari má čučoriedka najsilnejší rast práve v septembri po zbere, kedy vyrastajú ďalšie nové výhony. Tieto budú pokračovať v raste nasledovný rok. V tomto období už nesmiete hnojiť dusíkom, pretože tieto výhony by rástli rýchlo a nestihli by do zimy vyzrieť. Následne by mohli vymrznúť.

  Čučoriedka je ovocie náročnejšie na vodu. Vo veľkých sadoch ju nie je možné pestovať bez dodatočnej závlahy. Rozdiel medzi veľkým sadom a pár sadenicami u vás v záhrade je iba v tom, že v menšom je možné čučoriedky polievať ručne. Ich spotreba vlahy je ale na sadenicu rovnaká. 

  Najviac vody potrebuje rastlina počas kvitnutia a rastu plodov. Časť práce s polievaním na jar ušetria zásoby vody po zime (ak nebola extrémne suchá) no polievať musíte v lete a aj po zbere. Vtedy sa tvoria nové výhony a spotreba vody je veľká. Polievame aj počas suchej zimy. Často bez polievania počas suchej zimy dochádza k uschnutiu. Veľa pestovateľov si mylne myslí, že im rastlina v zime vymrzla. Nevymrzla, ona uschla. Čučoriedka vydrží mrazy až okolo -34 st. C a je pripravená na kruté kanadské zimy odkiaľ pochádza. Holomrazy bez snehu vysušujú pôdu rovnako ako slnko v lete. Preto, ak je v zime sucho a nie je sneh, čučoriedku musíte poliať, ale samozrejme nesmie vtedy mrznúť.

  Ak máte pár kríkov, viete polievanie vyriešiť krhlou, pri väčších výsadbách odporúčame kvapkovú závlahu. Pozor na polievanie chlórovanou vodou – rastlina je veľmi citlivá na chlór a jeho reziduá - napr. aj v niektorých hnojivách.

Štyri zásady aby sa čučoriedke darilo?

  Čučoriedka kanadská si vyžaduje minimum starostlivosti. Ak splníte 4 základné podmienky pre jej rast- plné slnko, dostatok vody, hnojenie a kyslé pH odmení sa bohatou úrodou a krásnym vzrastom. 

Pozor vtáky...?

  Okrem ľudí chutia čučoriedky aj vtákom a to hlavne škorcom a drozdom. Zvážte preto počas dozrievania prekrytie kríka sieťou proti vtákom. Vtáky sú schopné obrať krík behom jediného dňa. Na našom sade používame profesionálne ochranné siete, lebo dobre vieme, že vtáky dobre vedia čo je zdravé a chutné :-)

Sadenice Čučoriedky kanadskej si môžete zakúpiť počas predajnej sezóny priamo u nás na sade. Sledujte informácie na týchto stránkach a na našom Facebook-u.