A k t u á l n y   p r e d a j :

 

Naše slivky boli vysadené ešte len na jeseň roku 2020. Prvú skromnú úrodu ovocia sme mali už v roku 2022 a bola použitá na výrobu Pravého LEKVÁRU! 


Sledujte náš FB : Facebook.com/MartinoveSady.sk

ĎAKUJEME všetkým za podporu!

Prečo sme vysadili slivky?

  Snažíme sa vlastným príkladom zvyšovať lokálnu produkciu ovocia. Považujeme to za mimoriadne dôležité pre vyváženú stravu založenú na lokálnych produktoch. Nedostatok ovocinárov v našom regióne je alarmujúci. Okrem pestovania malín a čučoriedok sme na našom sade vysadili na jeseň 2020 takmer 200 stromov sliviek. Sme presvedčení, že slivky sú veľmi kvalitné, zdravé a chutné ovocie.  Slivka historicky patrí do nášho geografického prostredia a mala by byť častejšie zastúpená v našom jedálničku. Zamerali sme sa na dezertné, vysoko kvalitné moderné odrody akých je na našom trhu nedostatok. Slivky, ktoré si dnes bežne kúpime v obchode sú kyslé, polo zelené a tvrdé. My ideme opačnou cestou a tak sme prispôsobili výber odrôd, aby sa zmenila predstava ľudí o tomto druhu ovocia a preferovali jeho priamu konzumáciu.

  Naše slivky nepestujeme za účelom pálenia alkoholu, pretože si stojíme za kvalitou nášho ovocia a našej poctivej celoročnej práce. V kvase by ich bola škoda a celé výživové a vitamínové bohatstvo zničené. Okrem toho, len veľmi ťažko môžeme konkurovať lacnému nekvalitnému ovociu dovezenému zo zahraničia, ktoré je vhodné maximálne na výrobu alkoholu.

  Nami vysadené odrody sliviek sú momentálne hodnotené ako najkvalitnejšie čo do kvality ovocia, obsahu cukrov a rodivosti. Sú vysoko odolné voči chorobám, čím sa môžeme vyhýbať postrekom a zbytočnej chémii. Zatiaľ si však na toto ovocie musíte chvíľu počkať kým stromčeky dorastú, čo bude trvať 3-4 roky. Prvú úrodu môžete s nami objavovať niekedy okolo roku 2024. Sú to poklady prírody, na ktoré si treba poctivo počkať :-)

Na aké odrody sa môžete tešiť?

  Vysadili sme odrody Haganta, Amers a Toptaste na podpníkoch Wavit a Wangenheim. Tieto podpníky sú pomaly rastúce a nízkeho vzrastu. Vďaka tomu budú ľahšie oberateľné a ich údržba jednoduchšia.