Emu hnedý z Martinových sadov

Emu hnedý (Dromaius novaehollandiae) je najväčší nelietavý vták Austrálie a drží si druhé celosvetové poradie. Pre jeho chov sme sa riadili hlavne vlastnosťami - správnym chovom nie je nebezpečný a neublíži ani deťom. Naša dcérka sa pri nich pohybuje bez problémov, aj keď samozrejme - pod dohľadom. Sú veľmi zvedaví, ale priateľský. Treba si dávať pozor na lesklé predmety, radi ich ďobú a kradnú.

Prvé dva páry sme získali na jar 2021 a úspešne dorástli do pohlavnej dospelosti. Našim cieľom je odchov mláďat, ktoré chceme ponúkať ďalším chovateľom. Prvé vajcia očakávame už v zime 2022/2023 a pokúsime sa ich odliahnuť. Mláďatá budeme ponúkať 4 mesačné (vtedy už výrazne klesá riziko úhynu a sú prejavené prípadné vady). Nami odliahnutí Emu budú mať genetické testy na pohlavie, čo je dôležité, ak plánujete chov v pároch. Ceny a dostupný počet budeme zverejňovať na Facebooku v dostatočnom predstihu.

20220324_154631jpg


Pár zaujímavostí:

- Emu hnedý dorastá do výšky 150-190 a dĺžky až 180cm. Váha dospelého jedinca dosahuje až 55 kilogramov. Žije v pároch a partnerov počas života už bežne nemení. Znáša sa v jednej voliére s inými pármi.
- Znáša vajcia počas zimného obdobia v počte 15-30 kusov a liahnu sa za približne 50-55 dní.
- Pri behu dosahuje rýchlosť až 50km/hod s dĺžkou kroku aj 3 metre. Určite mu neutečiete...
- Napriek tomu, že znáša až 13 cm vajcia s váhou 500-900g, ich veľkosť v pomere k veľkosti tela však patrí ku najmenším.
- V zajatí sa dožíva až 35 rokov, vo voľnej prírode iba približne 10.
- U mladších jedincov je ťažké rozoznať pohlavie, aj dospelé jedince sú veľmi podobné a veľkosť dospelého jedinca nie je 100% spôsob určenia pohlavia. Je nutná genetická skúška na pohlavie.
- Asi sa podivíte, ale Emu hnedý vie plávať. Ale robí to veľmi nerád :-)
- Veľmi dobre znáša zimu. Dôležitý je prísun potravy a hlavne vody. Potrebuje prístrešok, kde môže preschnúť alebo sa ukryť pred dažďom. Je to divoké zviera a veľmi nenáročné.
- Je denný vták, v noci spí asi 7 hodín, ale na rozdiel od človeka ich spánok je prerušovaný po 1,5hodine a opätovne usínajú.
- Mláďatá sa liahnu asi 15cm vysoké s váhou do 0,5kg. Majú svetlé pruhy, ktoré neskôr zmiznú.

Dobrý a čestný chovateľ predáva jedince s genetickým testom a minimálne od 4 mesiacov. Do tohto obdobia sa môžu objavovať vrodené vady a predčasné úmrtia mláďat. Dobrý chovateľ vám ukáže rodičov a podmienky chovu. Riaďte sa tým, ak chcete začas s vlastným chovom a neunáhlite sa kúpou od priekupníkov. . .
-Martin-