Blíži sa jar. Čo robíme v týchto dňoch na sade?
Čo robíme na sade pred príchodom jari? Malá prezentácia toho, čo sme za posledné dni urobili pre skvelú úrodu.
Tento rok skúšame generáciami osvedčené mulčovania slamou. Často sa tento spôsob už v pretechnizovanej dobe nevidí, ale je veľmi účinný a ekologický.
Slamený mulč sme dali k cesnaku, viniču, malinám a ríbezliam. Prečo to robíme? V prvom rade nám vrstva slamy čiastočne pomôže proti jarným mrazom. Na jar bráni rýchlemu ohriatiu pôdy ale v lete naopak chráni pôdu pred horúčavami a udržuje v nej vlhkosť. Slama je dostupná, prírodná a lacná. Druhou nemalou výhodou slamy je, že bráni rastu buriny. Vyhnete sa postreku alebo prácnemu a pravidelnému pretŕhaniu a ušetríte množstvo vody na polievanie. Bránime sa chemickým prostriedkom do poslednej možnej miery aj za cenu väčšej náročnosti na prácu. Ako sme s pokusom boli spokojní vám napíšeme na jeseň :-)
Maliny dostali aj pokrývku z netkanej geotextílie bielej farby. Učíme sa aj na vlastných chybách... Nik nie je neomylný. Chceme predísť omrznutiu ako v sezóne 2021 vďaka ktorej sme mali iba 40% úrody malín. Biela geotextília vďaka lepšiemu odrazu slnečných lúčov odďaľuje ohrev pôdy a ochráni výhony malín aj pred suchým a mrazivým vetrom.
Minulý rok sme písali,
že laboratórne výsledky pôdy o ktorú sme rozšírili sady dopadla zle, je „vydrancovaná“. Rokmi brania a nevracania živín do pôdy.
S návratom živín sme to mysleli vážne, aj za cenu nákladov a straty času. Na pôdu kde sme na jseň zaorali zelené hnojenie sme tento týždeň rozhádzali cca 12 ton hnoja a pomocou mechanizácie bol zapravený do pôdy. A to nie je všetko. Na tejto pôde na jar vysejeme medonosné rastliny, ktoré sa na konci sezóny opäť zaorú do pôdy.
Pôda je vzácnosť. Živí nás všetkých. Vyžaduje si vyrovnaný prístup a čo berieme, musíme nahrádzať. To je naša filozofia, nasledujte nás.
Viac
na.: www.MartinoveSady.sk